Fana

Sjukvårdsbiträdet Fana jobbar på rehabavdelning B2 på Kungsholmen.

På väg mot svensk läkarlegitimation

Uppdaterad 2025-01-29 Webbredaktör: Mariana Lind Skriv ut sidan

Med sin medicinska bakgrund och breda erfarenhet har Fana snabbt blivit en uppskattad kollega på rehabavdelning B2. Ställföreträdande enhetschef Caroline Amoding ser anställningen som en win-win – både för verksamheten och för framtidens sjukvård.

Fana har över tre års klinisk erfarenhet inom primärvård och rehabilitering från Etiopien. Hon kom till Sverige 2021 och fick asyl året efter. Sedan två månader tillbaka arbetar hon som sjukvårdsbiträde på rehabiliteringsavdelning B2 på Stockholms Sjukhem på Kungsholmen. Samtidigt förbereder hon sig för kunskapsprovet för att få sin svenska läkarlegitimation.

– Jag kom i kontakt med Stockholms Sjukhem första gången när jag gjorde en auskultation här en dag via språkutbildningen SFM (Svenska för medicinsk personal).  Det var då jag verkligen kände att jag ville jobba här.

Vad fick dig att vilja bli läkare?

– Jag har alltid haft en passion för att hjälpa människor och förbättra deras livskvalitet, vilket är anledningen till att jag valde att bli läkare. Dessutom fascineras jag av vetenskapen om människokroppen och hur den fungerar, och det är mycket givande att kunna använda den kunskapen för att göra skillnad i människors liv.

Vilken erfarenhet har du med dig från ditt hemland?

– Som allmänläkare i Etiopien har jag arbetat med patienter från många olika medicinska områden som exempelvis kirurgi, gynekologi och rehabilitering av både akuta och kroniska patienter.

Hur har det varit att lära sig svenska och anpassa sig till sjukvårdssystemet i Sverige?

– Den största utmaningen med att lära mig svenska har varit att nå en nivå där jag kan kommunicera flytande i vardagliga men särskilt i medicinska sammanhang. Även om den grundläggande introduktionen jag fick på SFM har hjälpt mig att lättare förstå det svenska sjukvårdssystemet så har det varit en utmaning att fullt förstå systemet och arbetskulturen. Att få jobba på Stockholms Sjukhem har gett mig möjlighet att fördjupa min förståelse för sjukvården och fortsätta utveckla mina språkkunskaper.

Vad har du lärt dig sedan du började arbeta på Stockholms Sjukhem?

– Jag har lärt mig hur viktigt det är att sätta patientens behov och mål i centrum. Jag har också sett hur bra det blir när olika yrkesgrupper jobbar tillsammans för att hjälpa patienterna. Dessutom har jag förstått hur avancerad rehabiliteringsvården är i Sverige och hur mycket den kan hjälpa patienterna till att leva självständigt igen.

Hur skulle du beskriva arbetsmiljön på Stockholms Sjukhem?

– Den är väldigt stödjande, positiv och professionell. Teamet är otroligt engagerat och samarbetar för att ge patienterna den bästa vården. Jag uppskattar att allas insatser värderas och respekteras, oavsett roll. Dessutom är alla väldigt trevliga. Det är också en miljö där man uppmuntras att lära och utvecklas, vilket gör det inspirerande att arbeta här.

Redan stor tillgång

Caroline Amoding, ställföreträdande enhetschef på rehabavdelning B2, ser anställningen av Fana som en stor vinst för både verksamheten och samhället.

– För oss som chefer handlar det om att både bidra till samhället och ta vara på den värdefulla kunskap som personer med internationell bakgrund har med sig.

Hon lyfter fram Fanas betydelse för arbetsgruppen och hennes potential i framtiden.

– Det här är en möjlighet för oss att lära känna Fana och för henne att etablera sig i svensk sjukvård. Hon är redan en stor tillgång i verksamheten och har en bred kunskap. När hon får sin svenska läkarlegitimation kommer hon att vara en ännu större resurs. Redan nu, i sin roll som sjukvårdsbiträde, bidrar hon med både kompetens och engagemang. Dessutom tycker många att det är väldigt roligt att arbeta med henne och hon delar gärna med sig av sina erfarenheter och kunskaper till kollegorna. Det ger en kunskapshöjning i gruppen.

 

Caroline Amoding, ställföreträdande enhetschef.

Caroline Amoding, ställföreträdande enhetschef.