1. Start
  2. /
  3. Aktuellt
  4. /
  5. Uppskattad skördefest med många aktiviteter
Nyhetsbild
Linnéa Engman, arbetsterapeut vid Primärvårdsrehab Kungsholmen, är den som ligger bakom idén att boende och patienter ska sätta lökar i parken. Foto: Cathrine Broman
Nyhetsbild, häst på besök i trädgården.
Hästar på besök i parken. Foto: Birgit Klasson
Nyhetsbild, musikframförande.
Uppskattade. Bluegrassbandet Spinning Jennis underhöll under Skördefesten. Foto: Cathrine Broman
Nyhetsbild, underhållning.
Sjukhusdirektör Karin Thalén välkomnade alla till skördefesten. Linnéa Engman, arbetsterapeut vid Primärvårdsrehab Kungsholmen, uppmanade alla att sätta lökar i parken. Foto: Cathrine Broman
Nyhetsbild
Många besökare. Foto: Cathrine Broman
Nyhetsbild, plantera.
Många passade på att trycka ner en lök i jorden. Foto: Cathrine Broman
Nyhetsbild, honung.
Provsmak av honung. Foto: Cathrine Broman
1 av 7

Fika, sätta lökar, gissa sädesslaget och klappa hästar. Idag var det skördefest för boende, patienter och anhöriga på Stockholms Sjukhem på Kungsholmen.


Bluegrassbandet Spinning Jennis underhöll med countrymusik och det fanns många olika aktiviteter som att skjuta luftgevär och pricka med slangbella. Den som ville kunde även smaka nyslungad honung från de bikupor som ställdes ut i parken i slutet av maj.

Boende och patienter såg ut att vara nöjda med dagen och verkade ha kul:

– Skördefesten är ju ett fantastiskt initiativ. Man vet ju också att det är så läkande med både trädgård och gemenskap, så det här är jättebra, säger Marianne Siegborn, patient på Stockholms Sjukhems rehabilitering.

Något att se fram emot

Förslaget att sätta lökar kom från Linnéa Engman, arbetsterapeut vid Primärvårdsrehab Kungsholmen, då Stockholms Sjukhem delade ut ett Innovationspris i slutet av förra året. Lökförslaget fick då hederspris och kunde nu förverkligas i samband med skördefesten.  

– Idag kan man sätta lökar i pallkragar här i parken och i en del av rabatterna. Och så får vi också något att se fram emot i vår när lökarna kommer upp, säger Linnéa Engman.

Sjukhusdirektör Karin Thalén hälsade alla välkomna, önskade en trevlig dag och introducerade bandet Spinning Jennis - många passade även på att ta sig en sväng om framför scenen.  

Skördefesten kunde genomföras tack vare en donation som Stockholms Sjukhem fått från Jan Wallander, tidigare vd och styrelseordförande i Handelsbanken. 

Redaktör: Mariana Lind
Dela sidan

Dela sidan

Uppdaterad: 2026-06-16

Relaterade nyheter

Tre personer i vårdkläder, röda tröjor och vita byxor, promenerar utomhus och pratar tillsammans.

Prenumerera på våra nyhetsbrev

Ta del av vad som händer hos oss genom att skriva upp dig på våra nyhetsbrev

Vilka nyheter vill du prenumerera på?*